Jak vybrat parfém?

Jak vybrat parfém?

Jak vybrat parfém?

Vhodný parfém vám dodá sebevědomí, podtrhne vaši hravost či přidá na svůdnosti. S novou vůní se nesmazatelně spojí vzpomínky na první společnou dovolenou, nové zaměstnání i žádost o ruku. Výběr parfému tak nemusí být pro každého jednoduchou záležitostí. Máte svého oblíbence, nebo chcete experimentovat? Přečtěte si, jak se ve vůních orientovat a podle čeho vybírat.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Jak vybrat parfém

V prvé řadě je třeba si určit, pro koho parfém vybíráte. Parfémy pro ženy jsou zcela odlišné od parfémů pro muže - na půl cesty potkáte unisex vůně a pro nejmenší jsou k mání také parfémy pro děti.

Jak vybrat parfém pro ženu

Parfém dámský má oproti pánskému dominantní květinové tóny, kde hlavní složky kompozice tvoří květiny. Také sem spadají svěží, šťavnaté a ovocné vůně s výraznou citrusovou složkou v kombinaci většinou s dřevitými, kořeněnými či květinovými tóny. Flakony těchto vůní jsou typicky ženské, vyhotovené z mačkaného či hladkého skla a ozdobené mohou být mašlemi a zlatými prvky.

Jak vybrat parfém pro muže

Pánské parfémy se vyznačují vůní, kde převažují santalové, cedrové či růžové dřevo doplněné obvykle orientálními složkami, kořením, citrusy a květinami. Mezi pánskými vůněmi najdeme také parfémy kožené, v nichž jsou obsaženy složky připomínající vůni kůže. Jsou doplněné tóny tabáku, kadidla a různých dřev. U pánských vůní se setkáte s moderními hranatými flakony robustního provedení často v tmavých barvách a s kovovými prvky.

Unisex

Unisex parfémy jsou vhodné pro obě pohlaví a často obsahují výraznou citrusovou složku – citron, limetu, bergamot nebo pomeranč. Do tohoto zařazení vůní pak zpravidla spadají i svěží a tzv. "čisté" vůně. Stejně jako použité vonné složky jsou i flakony unisexové a neurazí tak dámy ani pány.

Dětské

Parfémy pro děti bývají hlavně sladké. Oblíbené je aroma žvýkaček, cukrových bonbónů, ovoce a coly. Tyto vůně by, kvůli citlivosti dětské pokožky, neměly obsahovat žádný alkohol. Parfémy pro mladé muže bývají doplněny ilustracemi aut a, stejně jako parfémy pro mladé ženy, dalších oblíbených pohádkových hrdinů.

Výběr parfému podle typu vůně

Vůně se dělí podle toho, jaké procento vonných látek obsahují. Koncentrace vonných složek se v určitém poměru doplňuje lihem. Čím vyšší je obsah vonných látek, tím intenzivnější je aroma, které také déle přetrvává.

 • Parfémy (Extrait de Parfum - P) obsahuje 15–40 % vonných složek. Jde o nejvíce koncentrovaný typ vůně, který je velmi silný a náročný na výrobu, proto jej vyrábí pouze několik známých značek. Bývá menších objemů a cena je vyšší. Intenzita a výdrž je ale tak vysoká, že pár kapek bude vonět mnoho hodin. Parfémy se spíše využívají pro slavnostní příležitosti, ale nikdo vám nebrání nosit je každý den. Zpravidla nemají rozprašovač, nanáší se po kapkách za uši a do loketních jamek.

 • Parfémovaná voda (Eau de Parfum - EdP) má kolem 15 % vonných esencí v celkovém obsahu. Jde o optimální poměr mezi alkoholem a vonnými složkami, díky čemuž je šetrný k citlivé pokožce. Od pravého parfému se liší pouze menší intenzitou a krátkodobější výdrží. I tak na kůži i oblečení přetrvá zhruba 4–6 hodin. Patří mezi nejprodávanější typ vůní, vhodných pro každodenní použití.

 • Toaletní voda (Eau de Toilette - EdT) se skládá z 5-15 % vonných látek a asi 80 % lihu. Toaletní vody preferují hlavně ti, kteří vůně často střídají. Voní kratší dobu než parfémované vody, a jak název napovídá, původně se jednalo o svěží vůně pro dopolední program. Pořizovací cena je, oproti koncentrovanějším typům vůní, příznivější.

 • Kolínská voda (Eau de Cologne - EdC) obsahuje zhruba 4 % vonných látek v asi 70 % lihu. Patří tak k nejméně koncentrovaným typům vůní. Používají ji muži po holení, kde může nahradit aftershave. Vydrží přibližně 1 až 2 hodiny, proto se spotřebovává rychleji a prodává se většinou ve větších baleních za výhodnější cenu.

 • Eau de Fraiche má v obsahu cca 2 % vonných částic. Jde o méně obvyklou koncentraci, avšak na trhu dostupnou. Pořizovací cena je velice nízká, a tak je dostupná každému. Vůně dlouho nepřetrvá a je tedy potřeba aplikaci opakovat častěji za den.

 • Olejové parfémy (CPO), jsou orientální specialitou, zpravidla se tak setkáte s kořeněnými a velmi aromatickými vůněmi. K ředění vonných esencí se nepoužívá alkohol, nýbrž olej, a to většinou jojobový. Olej umožňuje oproti alkoholu lepší uvolňování vonných složek a také nevysušuje pokožku. Další výhodou je, že nedráždí a nevyvolává alergie. Parfémované oleje se nanášejí po kapkách na teplá místa kůže, stejně jako ostatní typy vůní a na kůži vydrží až dva dny - smyjete je vždy pouze při koupání.

 • Testery parfémů majíidentické složení jako parfém, nejsou však vhodné jako dárek. Jde o výhodnou volbu pro zákazníky, kteří chtějí vůni pro vlastní potřebu a nezáleží jim na podobě flakónu a krabičky, nýbrž pouze o obsah a cenu.

Originální balení vs. tester

Rozdílné prvky jsou:

 • Nižší cena, která je příznivější pro zákazníka, jenž chce parfém pro vlastní použití.
 • Obyčejné balení, většinou bez potisku nebo také zcela bez papírové krabičky.
 • Flakón bývá shodný, avšak může se lišit svou velikostí, některými prvky – například může postrádat designové víčko.

Niche

Tyto vůně obsahují vzácné a exkluzivní ingredience, jako jsou například kosatec z Grasse, damašská růže a pravá ambra. Niche parfémy vyrábí menší nezávislé firmy či jednotlivci a proto nepodléhají diktátům trendů. Balené bývají v neobvyklých flakonech, což skvěle podtrhne jejich výjimečný charakter.

Miniatura, vzorek a odstřik

Miniatury parfémů představují jejich zmenšeniny, které jsou většinou o objemu do 7 ml. Jedná se o limitované edice výrobců, kdy může jít pouze o několik miniatur jedné značky nebo jednoho typu vůně. Snadno tak lze vyzkoušet více různých vůní a v klidu pro sebe najít tu nejvhodnější. Jsou proto ideální na testování novinek i cestování, protože se pohodlně vejdou do kabelky i do kapsy.

[Vzorky parfémů](https://parfemy.heureka.cz/f:15153:1/ a odstřiky vůní jsou ještě menších objemů a někdy jsou ve flakonu s rozprašovačem. Slouží při rozhodování, zda vám vybraný parfém sedne. Vůni párkrát nanesete, necháte rozvinout její aroma a případně až poté koupíte standardní balení. Jsou navíc tak malé, že se ztratí i v malých psaníčkách na plese.

Výběr parfému podle složek

Vůně většiny značek jsou dnes pro snazší orientaci tříděny podle vonného základu do jednotlivých rodokmenů. Najdete v nich složky rostlinné i živočišné, přírodního či syntetického původu.

Květinové

Nejpočetnější rodokmen vůní, vhodný hlavně pro dámy. Základem jsou výrazně květinové tóny, nejčastěji jasmín, konvalinka, růže či fialka. Jsou svěží, lehké a hravé, proto ideální pro jarní období.

Ovocné

Charakterizuje je svěžest a lehkost s výrazným ovocným podtónem. Často obsahují výrazné ovocné sladší prvky, jako jsou maliny, jahody či broskve. Najdete v nich i exotické tóny, jako jsou ananas či kokos, nebo naopak svěžejší ovoce - jablka nebo ostružiny. Jsou perfektní pro letní období.

Citrusové

Vhodné pro všechny, kteří preferují svěžest a lehkost. Jde zejména o pomeranče, limetky a exotické plody. Hodí se zvláště v teplých letních dnech, dokážou příjemně osvěžit při únavě nebo stresu.

Orientální

Pro Evropana mohou být napoprvé až příliš sladké a výrazné. Obvykle obsahují intenzivní aroma koření, např. vanilky, skořice nebo hřebíčku. Patří mezi parfémy těžké, smyslné a vášnivé. Vyniknou hlavně v zimním období a při večerních příležitostech, ale pokud si je zamilujete, nemusíte se jich bát ani v létě.

Dřevité

Dominuje u něj aroma dřeva, ať už santalového, cedrového, či růžového. Jsou sofistikované a nevšední a skvěle doplní třeba večer ve společnosti.

Vonné základy se někdy mísí, aby daly vzniknout různým kombinacím, např. květinovo-citrusová vůně či chyprově-dřevitá.

Další složky parfémů

Setkat se můžete i s pudrovými vůněmi. Jsou často postavené na pižmovém (mošusovém) nebo kosatcovém fixativu, které jsou oba sladce jemné a míchají se s květinovými nebo citrusovými tóny.

Speciální rodinu pak tvoří vůně s oudovým základem, což je původně orientální specialita, ale dnes se objevuje už i mezi niche edicemi velkých západních nebo japonských značek. Oud má velmi výrazný charakter a častěji na něj narazíte v pánských vůních.

Vyčenichat parfém na míru nemusí být vůbec snadnou záležitostí.

Výběr parfému podle složení

Každý parfém se skládá ze tří částí – hlava, srdce, základ.

Když poprvé přičichnete, ucítíte hlavu. Ta tvoří první dojem, a proto je na ni kladen velký důraz. Nejčastěji se skládá z květinové, citrusové a ovocné složky. Hlava parfému se do cca 15 minut odpaří.

Po odeznění hlavy na scénu nastupuje srdce. Rozvoní se střední tóny aroma doprovázené nízkými tóny základu v osobité a specifické linii, která udává charakter vůně. Složky v srdci vydrží vonět kolem 2 až 3 hodin.

Závěrečná a nejdelší fáze, která uzavírá celistvost vůně, se nazývá základ. Složení je převážně těžší a více kořeněné s tóny vanilky či santalového dřeva. Dle použitých složek a kvality vůně pomalu cca 3-4 hodiny odeznívá, u některých parfémů s vyšší koncentrací složení to však může být až desítky hodin.

Jak vybrat správný parfém

V čím vyšší cenové kategorii se parfém pohybuje, tím vyšší procento vonných látek obsahuje. Je tak zpravidla kvalitnější, ale nejedná se o neměnné pravidlo. Mnohdy si připlatíte jen za známou značku. Na trhu najdete i imitace a napodobeniny známých parfémů. Jejich cena je výrazně nižší, ovšem kvalita použitých ingrediencí je sporná.

Jak poznat padělek parfému?

Pozor na podezřele nízké ceny originálních parfémů. V takovém případě se totiž s největší pravděpodobností jedná o padělek.

Originál vs. padělek

To, že se jedná o padělek vůně, vám může napovědět:

 • Příliš nízká cena.
 • Trubička rozprašovače je tlustá a hodně nakloněná nebo nedosahuje dna. Originální parfém má vždy tenkou trubičku končící v jednom z rohů flakónu.
 • Balení bývá velikosti 100 ml, protože je to méně nákladné. Pokud prodejce nabízí pouze tyto velikosti, pak zbystřete. Některé značky dokonce balení o tomto objemu vůbec nenabízejí.
 • Pouliční prodej vůní zavání padělky.
 • Na čínském tržišti o originál nezavadíte.
 • Inzertní servery jsou plné neoriginálních parfémů.
Dávejte pozor na padělky a napodobeniny originálních parfémů!

Příslušenství

Kosmetické sady

Deodoranty a antiperspiranty

Krémy a gely po holení

Vody po holení

Balzámy a kondicionéry na vousy

Přípravky pro péči o rty

Mýdla

Nejčastější dotazy

Jak aplikovat parfém?

Parfém aplikujte na holou pokožku do míst s pulzující krví, typicky zápěstí, krk, spánky. Aplikace na oblečení se nedoporučuje, jelikož se vůně správně nerozvine a navíc ho složky parfému mohou poškodit. Vůni neroztírejte, vetřením do kůže byste ji učinili slabší a smísili byste jednotlivé složky kompozice.

Jak postupovat při výběru?

Při výběru v obchodě nejdříve testujte lehčí ovocné či svěží vůně, až poté přejděte k těžším a silnějším kompozicím. Po vyzkoušení každé vůně nechte nos odpočinout, případně zkuste načichat aroma kávy, které parfém neutralizuje. Najednou zkoušejte maximálně čtyři vůně. Nespěchejte a nechte každý parfém rozvinout.

Co zohlednit při volbě nového parfému?

Při výběru a použití parfému myslete i na své okolí. Příliš výrazné složky či přehnaná aplikace nepotěší kolegy v práci ani spolucestující v hromadné dopravě.


Užitečné články

Nejlepší parfémy pro ženy Nejlepší pánské parfémy Tipy na nejlepší dárky na Valentýna Povánoční slevy Nejlepší deodoranty pro muže a ženy Nejlepší antiperspiranty pro muže i ženy